SvetVesti

Ilon Mask razbesneo javnost, ponovo

U svom postu na Iksu, Šapiro je pozvao predsednika SAD Donalda Trampa da pomiluje bivšeg policajca Dereka Šovina koji je proglašen krivim i osuđen na zatvorsku kaznu od 22 godine zbog ubistva afroamerikanca Džordža Flojda, izjavivši da „postoje dokazi“ da Šovin „zapravo nije počinio to ubistvo“.

Šapiro tvrdi da je Flojd bio „drogiran fentanilom“ i da je imao „ozbiljne“ srčane probleme, te da zbog toga nije mogao da diše dok je bio u policijskom automobilu, a ne na zemlji. Šapiro je takođe rekao da je u velikom delu video snimaka prikazanih na suđenju, Šovinovo koleno bilo na Flojdovom ramenu, a ne na vratu, i da je obdukcija pokazala da je umro od „delirijuma“.

„Nešto o čemu treba da se razmisli“, napisao je Mask u tvitu koji je podelio sa svojih 219 miliona pratilaca.

Šapiro ističe da čak i ako Tramp pomiluje Šovina, on bi ostao u zatvoru zbog državnih optužbi protiv njega.

Sprovedene dve obdukcije

Nakon Flojdove smrti, izvršene su dve obdukcije, od kojih je jednu izvršio patolog okruga Henepin, a drugi, koji su privatno naručili lekari koje je unajmila njegova porodica, utvrdio je da je uzrok njegove smrti ubistvo. Međutim, oni se nisu složili oko toga da li je bilo komorbiditeta i utvrđeno je da je fentanil bio u njegovom telu u vreme smrti, piše britanski Miror.

Šovinov Advokat Erik Nelson tvrdio je da je Flojd umro zbog upotrebe droga, kao i zbog komorbiditeta. Porota je odbacila taj argument, a Šovin je osuđen na 22 i po godine zatvora zbog optužbi za nenamerno ubistvo drugog stepena, ubistvo trećeg stepena i ubistvo drugog stepena.

[embedded content]

Takođe se izjasnio krivim po saveznim optužbama za kršenje Flojdovih prava neopravdanom upotrebom sile, kao i ignorisanjem ozbiljnih medicinskih problema.

Ubistvo Džordža Flojda pokrenulo je masovne proteste koji su počeli u maju 2020. godine i ubrzo se proširili na preko 2.000 američkih gradova. 

Ankete javnog mnjenja sprovedene u leto 2020. godine pokazale su da je u jednom trenutku u demonstracijama učestvovalo između 15 i 26 miliona ljudi, što je te proteste učinilo najvećim u istoriji SAD-a.

Izvor: b92.net